o pracy na dużej wysokości, ale także o opanowanie i odpowiednią technikę wykonywanej pracy. Niewątpliwie przygotowanie stanowiska pracy na wysokości ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo pracy, a także na jej komfort. Praca wykonywana z drabiny ogranicza ruchy i zakres czynności wykonującego ją pracownika, a rozstawianie rusztowań jest zbyt czaso- i pracochłonne. Dlatego prace na wysokościach, które muszą być wykonane szybko, a wymagają dobrze przygotowanego i bezpiecznego stanowiska pracy oraz większej mobilności na górze, wykonywane są za pomocą zwyżki. Zwyżka pozwala na dostarczenie pracownika lub kilku pracowników na odpowiednią wysokość wraz z niezbędnym sprzętem, swobodną pracę i przemieszczanie pracowników już na górze. Nie trzeba więc rozstawiać rusztowań, ani męczyć się na drabinie. Praca w której wykorzystuje się podnośnik jest znacznie szybsza, sprawniejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa dla pracownika, dzięki czemu może on oszczędzić swoje siły i pracować wydajniej.
Wyniesienie pracowników narzędzi oraz materiałów na
W budownictwie bardzo często wykonuje się prace na wysokościach. Wyniesienie pracowników, narzędzi oraz materiałów na wysokość wymaga użycia odpowiedniego podnośnika, który to zapewni bezpieczeństwo oraz dotarcie do najwyżej położonych punktów.
Praca na wysokościach ma miejsce podczas czyszczenia dachów, naprawy instalacji elektrycznej oraz podczas budowy. Wówczas to warto sięgnąć po urządzenia przegubowe do podnoszenia, które to są bardzo zwrotne oraz proste w obsłudze. Dzięki tym urządzeniom zwyżka jest wygodna oraz w pełni bezpieczna.
Urządzenia do podnoszenia są bardzo często stosowane podczas pracach na znacznych wysokościach nie tylko w sektorze budowlanym, lecz także w wielu zakładach przemysłowych, gdzie niezbędny jest duży zasięg boczny. Ponadto są one bardzo przydatne podczas wykonywania prac konserwacyjnych, a w przypadku urządzeń zasilanych akumulatorowo również wewnątrz budynków.
Warto pamiętać o tym, że podczas prac w terenie, zwłaszcza z nierównym dojazdem, znacznie lepiej sprawdzają się maszyny z napędem spalinowym. Tego typu urządzenia mają cztery, solidne koła, które to pozwalają na bezproblemowe przemieszczanie się, nawet na znaczne odległości.
Ponadto niezwykle istotny jest fakt, że maszyny te posiadają mały promień skrętu, dzięki czemu dobrze się nimi manewruje, co w znacznym stopniu zwiększa ich użyteczność oraz łatwość obsługi.
Uprząż całego ciała z podwójną smyczą
Pracownicy lub wykonawcy pracujący na niestrzeżonych powierzchniach, stromych zboczach i podobnych lokalizacjach; tymczasowa platforma podczas budowy rusztowania; lub w inny sposób narażone na ryzyko upadków zagrażających życiu lub kończynie, należy zabezpieczyć pełną uprzężą z podwójną smyczą. Uprząż całego ciała z podwójną smyczą powinna być noszona, gdy praca wymaga osób znajdujących się bliżej niż 1,8 metra od krawędzi dachu bez gzymsów lub otworu w podłodze. Uprząż pełna z podwójną smyczą powinna być używana przez osoby, w których praca wymaga przemieszczania się lub przejścia z jednego miejsca do drugiego w celu zmiany miejsca pracy na wysokości i gdzie nie jest możliwe zapewnienie strzeżonych platform i rusztowań.
Prace na wysokościach powinny być wykonywane przez osoby, które odznaczać się takimi cechami, jak na przykład: odpowiedzialność, profesjonalizm oraz doświadczenie. Podnośnik musi być trwały i wytrzymały - jest to naprawdę niesamowicie ważne, ponieważ czasem zwyżka jest zbyt wysoka. Tam, gdzie jest to możliwe, nie jest dostępne stałe wsparcie kotwiczenia smyczy pełnej uprzęży ciała, do zakotwiczenia smyczy należy użyć lin ratunkowych certyfikowanych przez wykwalifikowanego inspektora.